Splošni pogoji Celjskega sejma
Splošni pogoji vstopa na sejme Celjskega sejma

Vstop na prireditveni prostor je za vse obiskovalce dovoljen le skozi uradne vhode na posamezen sejem v odpiralnem času za obiskovalce posameznega sejma. Vstop je možen le z veljavno vstopnico.

Vstopnice je mogoče kupiti na blagajnah sejmišča v času sejma ali v spletni prodaji. Cene vstopnic so objavljene na spletni strani posameznega sejma in na cenikih na prodajnih mestih. Če dobite vstopnico po nižji ceni, kot so uradne objavljene cene, lahko sklepate, da je ponarejena. Vstop s ponarejeno vstopnico ne bo možen. Vstopnica je zaščitena, ponarejanje je prepovedano.

Za uveljavitev popustov za upokojence, dijake, študente je na prodajnem mestu potrebno ta status dokazati s predložitvijo ustrezne izkaznice ali dokumenta, ki dokazuje ta status. Brez ustreznega dokazila je mogoče kupiti le vstopnico brez popusta.

Če je vstop na določeno prireditev dovoljen le polnoletnim osebam, so blagajničarke ob prodaji kart in varnostniki pred vstopom in na prireditev pooblaščeni za ugotavljanje polnoletnosti osebe, ki želi vstopiti na prireditev, na način, da lahko od takšne osebe zahtevajo predložitev veljavnega osebnega dokumenta s fotografijo. Če oseba noče ali ne more dokazati polnoletnosti imajo pravico takšni osebi zavrniti vstop oziroma jo napotiti, da zapusti prireditveni prostor.

Vstopnica velja za enkratni vstop na prireditveni prostor.

Psom je dovoljen vstop na prireditveni prostor.

Obiskovalci prireditve pristanejo, da bodo v primeru tonskega ter video ali foto snemanja prireditve posneti tudi sami. Fotografije, avdio in video posnetki bodo lahko javno objavljeni (tudi v promocijske namene) brez avtorizacije in nadomestila.

Zaradi zagotovitve osebne varnosti obiskovalcev lahko v skladu s 49. členom Zakona o zasebnem varovanju varnostna služba na vhodih na prireditev in tudi na samem varovanem območju prireditve izvede površinski pregled vrhnjih oblačil obiskovalcev prireditve in njihovih osebnih stvari (prtljage). Varnostna služba lahko v skladu z omenjenim zakonom prepreči osebi vstop oziroma izstop z varovanega območja, če ta odkloni pregled iz prejšnje alineje, če nasprotuje ugotavljanju njene istovetnosti ali če so podani drugi razlogi, zaradi katerih je nujno potrebno, da se ji prepreči vstop oziroma izstop z varovanega območja do prihoda policije.

Kljub kupljeni vstopnici si pridržujemo pravico zavrnitve vstopa na prireditveni prostor tistim, ki bodo po presoji varnostne službe opazno vinjeni, pod vplivom nedovoljenih drog ali bodo s svojim vedenjem ogrožali sebe, druge obiskovalce, opremo na prireditvenem prostoru ali drugo infrastrukturo prireditvenega prostora. Obiskovalca, ki kali javni red in mir na prireditvi, lahko varnostno služba s prireditvenega prostora odstrani ali zadrži do prihoda policije.

Obiskovalci se gibljejo na dogodku na lastno odgovornost. Organizator prireditve ne prevzema odgovornosti za izgubljene, poškodovane ali ukradene stvari, ki jih imetnik vstopnice prinese na sejemski prireditveni prostor.

Kajenje v dvoranah prireditvenega prostora je skladno z veljavnim Zakonom o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov prepovedano. Kajenje je možno na zunanjih prostorih, kjer so nameščeni tudi pepelniki.

Obiskovalci so dolžni upoštevati tudi morebitna dodatna navodila organizatorja, ki bi jih ta podal na vstopu ali na samem prireditvenem prostoru.

Celjski sejem, d.d.

Pravilnik o splošnih pogojih sodelovanja na sejmu

1 SPLOŠNA DOLOČILA

Splošni pogoji se navezujejo na prireditev, ki je predmet prijave. Organizator je podjetje Celjski sejem d.d.. Razstavljavci so osebe ali podjetja (vključno z njihovimi predstavniki), ki se prijavijo na sejem  in jim je dodeljen prostor. Razstavni predmet je vsak predmet, ki ga opredeli razstavljavec ob prijavi na sejem ali katerikoli drug predmet, ki je postavljen na ogled z dovoljenjem organizatorja. Pogodba je pogodba sklenjena med razstavljavcem in organizatorjem, katere del tvorijo ti pogoji. Razstavni prostor je lahko opremljen razstavni prostor, ki ga daje v najem organizator, ali pa samo dogovorjen neopremljen prostor za razstavljanje. Kjer organizator zagotovi sejemsko opremo, jo morajo razstavljavci uporabiti, razen v primeru drugačnega pisnega dogovora. Pooblaščeni izvajalci so osebe in podjetja, ki jih je najel organizator za postavitev, sestavljanje ali opremljanje razstavnih prostorov, oziroma za opravljanje drugih storitev. Pristojne službe so organizacije, ki imajo zakonsko pooblastilo za izdajanje predpisov javne varnosti. Splošni pogoji opredeljujejo razmerja med razstavljavcem in organizatorjem sejma glede sodelovanja, medsebojnih finančnih obveznosti,  poravnavi kakršnekoli škode in podobnega v zvezi s sejmom.  So sestavni del pogodbe o udeležbi na sejmu. Če nastopi situacija, ki je splošni pogoji ne predvidevajo, se uporabljajo uzance, oziroma dobri poslovni običaji.

2. PRIJAVA NA SEJEM

2.1 Prijava za sodelovanje na sejmu se izvaja preko portala za razstavljavce Celjskega sejma. Na osnovi prijave bo organizator razstavljavcu poslal Potrditev prijave in predračun za naročene storitve. S podpisom Potrditve prijave s strani zakonitega zastopnika razstavljavca je pogodba med organizatorjem in razstavljavcem sklenjena. Tudi v primeru, če razstavljavec na osnovi prejetega predračuna plača delni ali celotni avans, se ravno tako šteje, da je s plačilom avansa pogodba med organizatorjem in razstavljavcem sklenjena. Sestavni del te pogodbe je Pravilnik o splošnih pogojih sodelovanja na sejmu.

3. DODELITEV RAZSTAVNEGA PROSTORA

3.1 Organizator po proučitvi prijav vsem tistim, ki jim ni že v ponudbi določil konkretnega razstavnega prostora, glede na razpoložljivo površino razstavnega prostora za posamezno dejavnost oziroma področje določi velikost, lego in tip razstavnega prostora in jih o tem obvesti. Organizator si pridržuje pravico dodeliti do 30 % manj razstavnega prostora oziroma do 10 % več od tega, kar je razstavljavec navedel na prijavi. Če organizator razstavljavcu po sprejemu njegove prijave iz kakršnega koli razloga ne more dodeliti razstavnega prostora znotraj obsega iz prejšnjega stavka, ima razstavljavec pravico odstopiti od pogodbe in do vračila že plačanega zneska. Odstop od pogodbe mora razstavljavec organizatorju sporočiti pisno v roku 5 dni po tem, ko ga je organizator obvestil o dodeljenem razstavnem prostoru.

3.2 Organizator si pridržuje pravico do premestitve razstavljavca, če je to v interesu sejma oz. prireditve.

3.3 Razstavljavec ne sme oddati v podzakup razstavnega prostora ali dela razstavnega prostora tretji osebi brez predhodnega soglasja organizatorja. Na osnovi soglasja je razstavljavec dolžan organizatorju posredovati podatke o sodelujočih in njihovem razstavnem programu najmanj 60 dni pred sejmom.

4. ZAVRNITEV PRIJAVE IN RAZVELJAVITEV POGODBE

Razstavljavec bo ob prijavi organizatorju sporočil natančne podatke o svojih razstavnih predmetih oz. storitvah.

Organizator ima pravico zavrniti prijavo oz. že sklenjeno pogodbo v primerih:

  1. če je razstavljavec v času prijave ali sklenjene pogodbe v poravnalnem ali stečajnem likvidnostnem postopku,
  2. če ima organizator do razstavljavca odprte terjatve od prejšnjih prireditev ali drugih oblik sodelovanja,
  3. če razstavni eksponati ne ustrezajo sejemski prireditvi po vsebini in namenu razstavljanja,
  4. če razstavljavec ne dostavi dokumentov na zahtevo organizatorja.

5. RAZSTAVNI PROSTOR

5.1 TEHNIČNI POGOJI

5.1.1 Če razstavljavec opreme razstavnega prostora ne naroči pri organizatorju, je dolžan najkasneje 30 dni pred začetkom sejma organizatorju sporočiti podatke o izvajalcu. Izvajalca lahko izbere izključno med podjetji, ki imajo z organizatorjem urejena poslovno-tehnična razmerja.

5.1.2 Za udeležbo na sejmu je obvezna minimalna ureditev prostora, ki vsebuje talno oblogo, obodne stene in tablo z napisom.

5.1.3 Razstavljavec je dolžan najkasneje 30 dni pred začetkom sejma organizatorju predložiti osnutek ureditve razstavnega prostora in naročilo opreme ter priključkov.

5.1.4 V primeru, če namerava razstavljavec postaviti razstavni prostor višji od 2,5 m, mora za to pridobiti pisno soglasje organizatorja. Stene, ki mejijo na sosednje razstavne prostore, morajo biti na straneh proti sosedom nad višino 2,5 m pobarvane z belo barvo brez kakršnih koli napisov ali drugih grafik.

5.2 MONTAŽA IN DEMONTAŽA

V kolikor v splošnih informacijah za sejem ni določeno drugače, lahko razstavljavec začne z delom na razstavnem prostoru praviloma 5 dni pred začetkom sejma in mora razstavni prostor izprazniti 3 dni po končanem sejmu, sicer to stori organizator na stroške razstavljavca.

  1. Razstavljavec ne sme pred koncem sejma začeti z odstranjevanjem razstavnih predmetov z razstavnega prostora.
  2. Delovni čas montaže in demontaže je praviloma od 8.00 do 18.00 ure oz. po pravilih, ki so določena v splošnih informacijah za sejem.
  3. Navedeni roki se lahko podaljšajo ali skrajšajo, če to zahtevajo posebne okoliščine.

5.3 VZDRŽEVANJE IN ČIŠČENJE RAZSTAVNEGA PROSTORA

Razstavljavec vzdržuje in čisti najeti razstavni prostor na svoje stroške.

5.4 UPORABA VODOVODNEGA PRIKLJUČKA

Voda v naročenih vodovodnih priključkih je industrijska. Pred zaužitjem je vodo potrebno prekuhati.

5.5 POSEGI V DRUGE RAZSTAVNE PROSTORE

Razstavljavec ne sme postavljati ali razobesiti izven svojega razstavnega prostora kakršnihkoli promocijskih in drugih sporočil, če nima dovoljenja organizatorja. Razstavljavec mora takoj po opozorilu organizatorja odstraniti zapreke ali ovire oziroma neprimerne konstrukcije. V tem primeru stroške zaradi izostanka nosi razstavljavec.

5.6 PROMOCIJA NA RAZSTAVNEM PROSTORU

5.6.1 Razstavljavec mora najkasneje 30 dni pred začetkom sejma pisno obvestiti organizatorja, da želi imeti na dodeljenem razstavnem prostoru prireditve (npr. glasbeni nastop, prireditev itd.). Ob tem mora upoštevati splošna navodila, ki mu jih posreduje organizator oz. so objavljena na spletni strani Celjskega sejma.

5.6.2 Organizator je upravičen po že izdanem pisnem dovoljenju omejiti ali prepovedati predstavitve, ki povzročajo hrup, umazanijo, prah, uhajanje plinov oz. kako drugače ovirajo potek prireditve. Predstavitve lahko potekajo samo z dovoljenjem s strani organizatorja in izključno na dodeljenem razstavnem prostoru razstavljavca. Razstavljavec mora vse aktivnosti, ki jih izvaja na razstavnem prostoru in podležejo zakonu o avtorskih pravicah, prijaviti pristojni instituciji in se ravnati v skladu z veljavno zakonodajo ter poravnati stroške iz tega naslova.

5.6.3 Organizator ima pravico razstavne paviljone in razstavljene predmete fotografirati, narisati ali posneti na filmski oziroma video trak in gradivo uporabiti za lastne potrebe ali za splošno uporabo. Razstavljavec se odpove vsem ugovorom iz naslova avtorskih pravic. Brez odobritve organizatorja razstavnih paviljonov ni dovoljeno fotografirati ali narediti njihove risbe oziroma jih posneti, izjema je le lastni razstavni paviljon.

5.7 STALNE VSTOPNICE

Vsakemu razstavljavcu pripada določeno število stalnih vstopnic (kartic) glede na pripadajočo kvadraturo razstavnega prostora. Vstopnice so opremljene s črtno kodo (elektronski nadzor vstopnic) in nazivom podjetja. Pri vsakem vhodu/izhodu je potrebno vstopnico pokazati osebju. Odčitanje vstopnice je obvezno za vse vrste stalnih vstopnic, sicer ponovni vstop isti dan ni mogoč.

5.8 POSPRAVLJANJE

Ob koncu sejma je razstavljavec dolžan predati opremo in razstavni prostor v stanju, kot jo je prejel. Vsako povzročeno škodo je dolžan takoj poravnati.

5.9 WIFI NAPRAVE

V času sejma je prepovedano nameščanje oddajnih WiFi naprav (WiFi usmerjevalnikov) za zasebne dostope do medmrežja. V primeru kršitev si organizator pridržuje pravico tovrstne naprave odvzeti in zadržati do konca sejma.

6. ODPOVED S STRANI RAZSTAVLJAVCA

V primeru, da razstavljavec odpove sklenjeno pogodbo, se obveže plačati:

  1. 20 % cene naročenih storitev, če odpove sklenjeno pogodbo več kot 60 dni pred začetkom sejma,
  2. 50 % cene naročenih storitev, če sklenjeno pogodbo odpove manj kot 90 dni in več kot 45 dni pred začetkom sejma,
  3. 100 % cene naročenih storitev, če sklenjeno pogodbo odpove manj kot 45 dni pred začetkom sejma.

Razstavljavec mora odpoved pogodbe sporočiti pisno. Datum priporočene pošiljke oz. datum sprejema pisne odpovedi, se šteje za dan podane odpovedi.

7. DEJAVNOST RAZSTAVLJAVCEV

  1. 1 Organizator ima pravico ob prijavi zahtevati od razstavljavca, le ta pa mora imeti na razstavnem prostoru vedno na vpogled:
  2. obrtno dovoljenje oziroma registracijo z odločbo pristojnega organa, da so izpolnjeni z zakonom določeni pogoji za opravljanje dejavnosti,
  3. drugo potrebno dokumentacijo, ki se zahteva v primeru, če bo razstavljavec na prireditvi opravljal promet z živili in s predmeti splošne rabe, degustacije živil ali demonstracijo predmetov splošne rabe oziroma gostinsko dejavnost.

7.2 Organizator ima pravico odpovedati sodelovanje (nastop) razstavljavcu na prireditvi, če ne dostavi zahtevanih dokumentov, razstavljavec pa je kljub temu dolžan plačati vse naročene storitve. Razstavljavec je za neposredno prodajo na sejmu dolžan zaprositi organizatorja za potrebno dovoljenje. Promet blaga in storitev mora opravljati v skladu z veljavnimi predpisi, vključno s pridobitvijo vseh potrebnih soglasij.

7.3 Razstavljavci se morajo na sejmišču vesti na način, ki ni neprijeten drugim razstavljavcem, obiskovalcem ali organizatorju. V kolikor razstavljavci tega pogoja ne upoštevajo, ima organizator pravico nemudoma prekiniti pogodbo o sodelovanju, razstavljavec pa je kljub temu dolžan plačati vse naročene storitve

8. PROMOCIJA SEJEMSKEGA DOGODKA

Razstavljavec s prijavo na sejem dovoljuje organizatorju uporabo kontaktnih podatkov (naziv podjetja, naslov, kontaktno osebo in kontaktni telefon, e-mail) za potrebe promocije sejma, ki jih organizator pripravlja skupaj z različnimi medijskimi hišami oz. podjetji. Vsi osebni podatki in podatki pravnih oseb bodo varovani v skladu s splošnimi akti organizatorja s področja varovanja osebnih podatkov in skladno z Zakonom o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-1). Podlaga za posredovanje in javno objavo imena in priimka kontaktne osebe in tel. št. in e-maila fizične osebe, ki je zaposlena pri razstavljavcu predstavlja 106. člen ZVOP-1, ki določa: »Upravljavci osebnih podatkov lahko javnosti posredujejo in javno objavijo osebno ime, naziv ali funkcijo, službeno telefonsko številko in naslov službene elektronske pošte predstojnika in tistih zaposlenih, katerih delo je pomembno zaradi poslovanja s strankami oziroma uporabniki storitev, do uveljavitve posebnega zakona, ki bo uredil ta vprašanja.«

9. RIZIKO IN ZAVAROVANJE

V ceno prijavnine je vključeno tudi zavarovanje odgovornosti razstavljavca. To krije škodo, ki jo utrpijo tretje osebe v skladu s 1. čl. (1) tč. pogojev PG-odg/23-7 (celotni pogoji so na spletni strani organizatorja). Zavarovanje krije škodo zaradi zahtevkov, ki so posledica nenadnih in pretresljivih dogodkov (nesreče), nastalih v neposredni zvezi z zavarovančevo sejemsko dejavnostjo na zavarovalnem kraju. Zavarovalna vsota: 100.000 EUR. Odbitna franšiza: 10 % od škode, minimalno 500 EUR, maksimalno 2.000 EUR. ZAVAROVALNI KRAJ je območje Celjskega sejma.

ZAČETEK IN KONEC ZAVAROVALNEGA JAMSTVA

Zavarovalno kritje se začne en  dan  pred začetkom sejma (ob 00. uri tistega dne) in se konča en dan po zaključku sejma (ob 24. uri tistega dne).

PLAČILO PREMIJE

Zavarovalna premija torej prijavnina mora biti plačana pred začetkom sejma oziroma jamstva. V primeru neplačila prijavnine do dveh dni pred začetkom sejma zavarovalnica ne prevzema zavarovalnega jamstva.

9.2 Organizator sejma ne odgovarja za uničenje ali poškodbo razstavljenih stvari zaradi naslednjih nevarnosti: požara, strele, eksplozije, viharja, toče, udarca motornega vozila ali premičnega delovnega stroja, padca letala, manifestacij in demonstracij, vlomskih tatvin, tatvin, ropov in odgovornosti ter dodatnih nevarnosti: poplave, izliva vode, izteka (lekaže), samovžiga zalog in loma ali kakšnega drugega vzroka.

9.3 Razstavljavec oz. njegov izvajalec je dolžan zavarovati razstavne predmete in drugo opremo na razstavnem prostoru na svoje stroške. Razstavljavec je seznanjen s ponudbo organizatorja za dodatno zavarovanje razstavljenih stvari.

10. POŽARNA VARNOST

10.1 Razstavljavec in njegov izvajalec morata v času montaže in demontaže ter v času trajanja sejma upoštevati: požarno-varnostne predpise, predpise s področja varstva pri delu, druge tehnične predpise in splošne pogoje dela na sejmišču.

10.2 Pri postavitvi in opremljanju razstavnih prostorov ter razstavljanju eksponatov morajo razstavljavci uporabljati negorljive materiale ali materiale impregnirane z negorljivo raztopino, ki morajo biti opremljeni z ustreznim znakom, ki to dokazuje. Vsi materiali morajo biti v skladu z zahtevami pristojnih služb.

11. PRISOTNOST NA RAZSTAVNEM PROSTORU

Razstavljavec se obvezuje, da bo na svojem razstavnem prostoru prisoten v času montaže in demontaže ter v delovnem času sejma. V tem času prevzema razstavljavec vso odgovornost za opremo in razstavljene eksponate.

12. PLAČILNI POGOJI

Razstavljavec se obveže plačati prijavnino in vpis v sejemski katalog, razstavni prostor in ekološko nadomestilo po cenah, ki so navedene v tej prijavi. DDV ni vključen v navedene cene. Po prejetju podpisane prijave ali potrditve ponudbe organizator pošlje razstavljavcu predračun, ki ga mora poravnati v valutnem roku. V primeru nepravočasnega plačila bo organizator zaračunal zakonske zamudne obresti oziroma odklonil udeležbo razstavljavca na sejmu,

kar pa razstavljavca ne odvezuje poravnave zaračunanih stroškov. Naročene storitve tik pred sejmom in med sejmom je razstavljavec dolžan poravnati takoj. Če jih ne poravna, ima organizator pravico zadržati opremo oziroma razstavne predmete, dokler niso poravnani vsi stroški. Za zavarovanje plačila lahko organizator zahteva instrument zavarovanja plačila (poroštvo, menica, izvršnica…).

Organizator se zavezuje, da bo izstavljal račune v skladu z veljavno zakonodajo. Razstavljavec lahko računu ugovarja 8 dni po izstavitvi. V kolikor razstavljavec ugovarja delu računa, je del, s katerim se strinja, dolžan poravnati v valutnem roku, ki je naveden na računu.

13. PRITOŽBE

Morebitne reklamacije mora razstavljavec pisno uveljaviti takoj, ko so nastali razlogi zanje, kasnejših reklamacij organizator ne bo mogel upoštevati.

14. PORAVNAVA MOREBITNE ŠKODE

14.1 Razstavljavec je oškodovancu dolžan povrniti materialno in nematerialno škodo, ki bi jo v času sejma, montaže in demontaže ali drugih spremljajočih dejavnosti v povezavi s sodelovanjem na sejmu s svojimi dejanji ali z opustitvijo dolžnih dejanj povzročil organizatorju, drugim razstavljavcem, obiskovalcem ali tretjim osebam. Razstavljavec je v celoti neposredno oškodovancu odgovoren tudi za škodo, ki jo povzročijo njegovi zaposleni, podizvajalci ali druge osebe, ki ravnajo v njegovem imenu.

14.2 Razstavljavec je organizatorju dolžan povrniti škodo, ki bi jo organizator in njegove odgovorne osebe utrpele zaradi ukrepov inšpekcijskih organov, če razstavljavec v času sejma mladoletnim osebam ali vinjenih osebam ponuja ali prodaja alkoholne pijače ali v drugih primerih nepravilnega ravnanja razstavljavca ali njegovih zaposlenih in drugih oseb, ki ravnajo v njegovem imenu in za njegov račun.

15. ODPOVED S STRANI ORGANIZATORJA

Če razstavljavec krši določila glede tega pravilnika, ima organizator pravico ukrepanja vključno s prepovedjo sodelovanja na sejmu. V takšnem primeru razstavljavec nosi vse stroške po pogodbi in morebitne druge stroške. Vse določbe tega pravilnika, ki se nanašajo na razstavljavca, veljajo enako tudi za prodajalce in druge udeležence na sejmu. Organizator si pridržuje pravico odstopa od organizacije sejma, o čemer bo pisno obvestil vse prijavljene razstavljavce najkasneje 30 dni pred začetkom sejma in v primeru višje sile (VIS MAJOR), o čemer bo obvestil razstavljavce najkasneje v roku treh delovnih dni po nastopu višje sile. V primeru, če organizator odstopi od organizacije sejma, bo prijavljenim razstavljavcev vrnil vsa prejeta predplačila vezana na odpovedani sejem.

16. TOLMAČENJE IN SPREMEMBE POGOJEV

Organizator si pridržuje pravico do spremembe, popravkov ali dopolnitve pogojev razstavljanja za boljšo izvedbo sejma, oziroma lahko v določenih primerih odstopi od kateregakoli izmed pogojev. Morebitne spore bosta pogodbeni strani poskušali rešiti po mirni poti. Če to ne bi bilo mogoče, se v primeru spora uporablja pravo Republike Slovenije, za reševanje sporov pa je pristojno stvarno pristojno sodišče v Celju.

CELJSKI SEJEM d.d.

Ta Pravilnik velja od 1. marca 2024 dalje.

Hvala za oddano vlogo!

Hvala za oddano povpraševanje!

Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.